Here are Centre County high school wrestling highlights, leaderboards through Feb. 18
The best part of the season got underway for the five Centre County boys wrestling teams with the District 6 Championships taking place Friday and Saturday.
Bald Eagle Area (3) and State College (4) came away with the lone champions for the county. However, every team has at least three regional qualifiers.
Penns Valley has the most with nine and the Little Lions and Eagles each have seven a piece.
Bellefonte pushed four through to the PIAA Class 2A Southwest Regional as Philipsburg-Osceola has three.
The Lady Mounties, BEA and State College girls teams have their posteason get underway on Feb. 24 at the University of Pittsburgh-Johnstown. It will be the first action for any of the schools since earlier this month.
Here’s a look at the leaderboards:
Boys’ Leaders
Wins
Name | School | Total |
1. Marcus Gable | Philipsburg-Osceola | 38 |
T2. Caleb Close | Bald Eagle Area | 37 |
T2. Ezra Swisher | Bellefonte | 37 |
T4. Lucas Fye | Bald Eagle Area | 36 |
T4. Wyatt Long | Bellefonte | 36 |
T6. Caden Judice | Bald Eagle Area | 35 |
T6. Noah Weaver | Bellefonte | 35 |
8. Caleb Hummel | Philipsburg-Osceola | 33 |
9. Ty Watson | Penns Valley | 31 |
10. Asher Cunningham | State College | 30 |
Pins
Name | School | Total |
T1. Caleb Close | Bald Eagle Area | 24 |
T1. Wyatt Long | Bellefonte | 24 |
3. Ty Watson | Penns Valley | 22 |
4. Nick Pavlechko | State College | 21 |
5. Lucas Fye | Bald Eagle Area | 20 |
6. Mason Reese | Bald Eagle Area | 19 |
7. Ethan Fetterolf | Penns Valley | 18 |
T8. Ezra Swisher | Bellefonte | 16 |
T8. Jack Darlington | Penns Valley | 16 |
10. Asher Cunningham | State College | 15 |
Fastest falls
Name | School | Total |
1. Caleb Hummel | Philipsburg-Osceola | :05 |
2. Lucas Fye | Bald Eagle Area | :11 |
3. Jack McHail | Bellefonte | :13 |
T4. Cameron Garcia | Bellefonte | :16 |
T4. Nolan Weaver | Bellefonte | :16 |
T4. Averi Gable | Philipsburg-Osceola | :16 |
7. Conner Myers | Penns Valley | :18 |
T8. Wyatt Long | Bellefonte | :20 |
T8. Wyatt Long | Bellefonte | :20 |
10. Lucas Fye | Bald Eagle Area | :21 |
Technical falls
Name | School | Total |
1. Noah Weaver | Bellefonte | 14 |
2. Colten Shunk | Penns Valley | 6 |
T3. Caden Judice | Bald Eagle Area | 4 |
T3. Marcus Gable | Philipsburg-Osceola | 4 |
T3. James Whitebred | State College | 4 |
T6. Tanner Guenot | Bald Eagle Area | 3 |
T6. Ezra Swisher | Bellefonte | 3 |
T6. Averi Gable | Philipsburg-Osceola | 3 |
T6. Asher Cunningham | State College | 3 |
T10. 5 wrestlers | 2 |
Major decisions
Name | School | Total |
T1. Ezra Swisher | Bellefonte | 6 |
T1. Nate Fleck | Philipsburg-Osceola | 6 |
T1. Marcus Gable | Philipsburg-Osceola | 6 |
T3. Caleb Close | Bald Eagle Area | 5 |
T3. Lucas Fye | Bald Eagle Area | 5 |
T3. Caden Judice | Bald Eagle Area | 5 |
T7. 9 wrestlers | 3 |
Girls’ Leaders
Wins
Name | School | Total |
T1. Grace Crestani | Bald Eagle Area | 15 |
T1. Eden Eveleth | Bald Eagle Area | 15 |
T1. Isabella DuVall | Philipsburg-Osceola | 15 |
T4. Charli Hunt | Philipsburg-Osceola | 12 |
T4. Anna Lackey | State College | 12 |
T6. Daisy Glessner | Philipsburg-Osceola | 9 |
T6. Annahella Hunt | Philipsburg-Osceola | 9 |
8. Halee Grubb | Philipsburg-Osceola | 8 |
T9. Angelina Grieb | Bald Eagle Area | 7 |
T9. Marleana DuVall | Philipsburg-Osceola | 7 |
Pins
Name | School | Total |
1. Grace Crestani | Bald Eagle Area | 12 |
T2. Eden Eveleth | Bald Eagle Area | 10 |
T2. Charli Hunt | Philipsburg-Osecola | 10 |
T4. Isabella DuVall | Philipsburg-Osceola | 9 |
T4. Anna Lackey | State College | 9 |
6. Daisy Glessner | Philipsburg-Osceola | 8 |
T7. Angelina Grieb | Bald Eagle Area | 6 |
T7. Kendall Thomas | State College | 6 |
T7. Annabella Hunt | Philipsburg-Osceola | 6 |
10. Halee Grubb | Philipsburg-Osceola | 4 |
Fastest falls
Name | School | Total |
1. Daisy Glessner | Philipsburg-Osceola | :13 |
2. Annabella Hunt | Philipsburg-Osceola | :19 |
3. Isabella DuVall | Philipsburg-Osceola | :22 |
4. Isabella DuVall | Philipsburg-Osceola | :24 |
5. Eden Eveleth | Bald Eagle Area | :32 |
6. Grace Crestani | Bald Eagle Area | :33 |
7. Grace Crestani | Bald Eagle Area | :37 |
8. Halee Grubb | Philipsburg-Oscela | :39 |
9. Angelina Grieb | Bald Eagle Area | :42 |
T10. Grace Crestani | Bald Eagle Area | :44 |
T10. Daisy Glessner | Philipsburg-Osceola | :44 |
Technical falls
Name | School | Total |
T1. Isabella DuVall | Philipsburg-Osceola | 1 |
T1. Charli Hunt | Philipsburg-Osceola | 1 |