Staley Falcons boys basketball team will play for Missouri state championship Saturday
Staley will play for the Missouri Class 6 championship in boys high school basketball on Saturday in Springfield.
The Falcons trounced the Jackson Mules 68-42 in Friday’s state semifinals at Great Southern Bank Arena.
Cameron Manyawu led the way with 18 points, Kyan Evans added 15 and Jared Lee chipped in 14 as Staley won comfortably. The Falcons led 20-7 after one quarter and 43-20 at halftime.
You are correct @TheNestSHS pic.twitter.com/SQB4StJr52
— Staley High School (@SHSFalcons) March 17, 2023
Staley (29-2) will play Kickapoo of Springfield for the title on Saturday at 2 p.m. Kickapoo (23-8) beat Troy Buchanan 53-33 in Friday’s other boys Class 6 semifinal.
Also Friday, Pembroke Hill lost 58-54 to Cardinal Ritter, and Vashon beat Central (Park Hills) 64-37 for the Class 4 boys championship.
St. Joseph Benton beat Central (Park Hills) 55-48 in Thursday’s semifinals but fell 79-77 to Vashon on Friday in a double-overtime showdown for the Class 4 girls state title.
The Raytown girls team lost to Incarnate Word 67-29 in the Class 6 semifinals on Friday.
Raytown will square off against Eureka on Saturday in the third-place game at noon on Saturday.
Incarnate Word will face Columbia Rock Bridge for the championship.
Missouri high school tournaments
Boys
CLASS 6
Quarterfinals
Staley 80, Columbia Battle 37
Springfield Kickapoo 49, Lee’s Summit West 43
Troy Buchanan 74, Chaminade 62
Jackson 40, Eureka 36
Friday’s semifinals
Staley 68, Jackson 42
Kickapoo 53, Troy Buchanan 33
Saturday’s championship
Staley vs. Kickapoo, 2 p.m.
Saturday’s third-place game
Jackson vs. Troy Buchanan, 10 a.m.
CLASS 5
Quarterfinals
Pembroke Hill 70, Ruskin 42
Ladue Horton Watkins 42, Westminster Chr. 41
Jefferson City 60, Hillcrest 56
Cardinal Ritter 62, Sikeston 45
Friday’s semifinals
Cardinal Ritter 58, Pembroke Hill 54
Ladue Horton Watkins 69, Jeff City 56
Saturday’s championship
Cardinal Ritter vs. Ladue Horton Watkins, 6 p.m.
Saturday’s third-place game
Pembroke Hill vs. Jeff City, 10 a.m.
CLASS 4
Quarterfinals
St. Joseph Lafayette 61, Center 41
Vashon 77, Lutheran St. Charles 45
Father Tolton 52, Logan-Rogersville 35
Central (Park Hills) 56, MICDS 52
Thursday’s semifinals
Central (Park Hills) 82, St. Joseph Lafayette 57
Vashon 49, Father Tolton 45
Friday’s championship
Vashon 64, Central (Park Hills) 37
Friday’s third-place game
St. Joseph Lafayette 78, Father Tolton 57
Girls
CLASS 6
In Springfield; at Great Southern Bank Arena and Hammons Student Center
Quarterfinals
Columbia Rock Bridge 58, Park Hill South 57
Eureka 54, Jackson 38,
Raytown 50, Republic 43
Incarnate Word Academy 68, Troy Buchanan 26
Friday’s semifinals
Columbia Rock Bridge 50, Eureka 33
Incarnate Word 67, Raytown 29
Saturday’s championship
Columbia Rock Bridge vs. Incarnate Word, 4 p.m.
Saturday’s third-place game
Eureka vs. Raytown, noon
CLASS 5
Quarterfinals
Carl Junction 55, Lincoln Prep 51
Notre Dame (Cape Girardeau) 46, John Burroughs 35
West Plains 58, Jefferson City 38
Lutheran St. Charles 67, Whitfield 33
Friday’s semifinals
Carl Junction 37, Notre Dame (Cape Girardeau) 33
Lutheran St. Charles 71, West Plains 50
Saturday’s championship
Carl Junction vs. Lutheran St. Charles, 8 p.m.
Saturday’s third-place game
Notre Dame (Cape Girardeau) vs. West Plains, noon
CLASS 4
Quarterfinals
St. Joseph Benton 53, Nevada 45
Central (Park Hills) 46, Lift for Life 42
Vashon 60, Moberly 34
Southern Boone 36, Ava 27
Thursday’s semifinals
St. Joseph Benton 55, Central (Park Hills) 48
Vashon 55, Southern Boone 40
Friday’s championship
Vashon 79, St. Joseph Benton 77, 2OT
Friday’s third-place game
Central (Park Hills) 57, Southern Boone 39