Week 3: Fort Worth-area high school football schedule
WEEK 3
Thursday, Sept. 7
DISTRICT 3-5A D1
Saginaw vs. Burleson Centennial, 7 p.m., Burleson ISD Stadium
DISTRICT 4-5A D1
Red Oak vs. Lake Belton, 7 p.m., Tiger Field
DISTRICT 5-5A D1
NRH Birdville vs. Carrollton Turner, 7 p.m., Standridge Stadium
NON-DISTRICT
Crowley vs. Mansfield Summit, 7 p.m., Newsom Stadium
Flower Mound Marcus vs. Euless Trinity, 7 p.m., Pennington Field
FW Chisholm Trail vs. West Mesquite, 7 p.m., Memorial Stadium
Arlington Lamar vs. Keller Central, 7 p.m., Keller ISD Stadium
Mansfield Legacy vs. Dallas Wilson, 7 p.m., Forester Field
Waco University vs. FW Arlington Heights, 7 p.m., Farrington Field
FW Western Hills vs. FW Polytechnic, 7 p.m., Clark Stadium
Plainview vs. Wichita Falls, 7 p.m., Memorial Stadium
Irving Ranchview vs. FW Diamond Hill-Jarvis, 7 p.m., Scarborough-Handley Field
Venus vs. Dallas Jefferson, 7 p.m., Loos Stadium
Gainesville vs. Dallas Hillcrest, 7 p.m., Franklin Field
Brock vs. Wimberley, 7 p.m., Crusader Stadium, Belton
Friday, Sept. 8
DISTRICT 3-5A D1
Justin Northwest at Aledo, 7 p.m.
Azle vs. Denton Ryan, 7 p.m., Collins Complex
FW South Hills at The Colony, 7 p.m.
DISTRICT 4-5A D1
Cleburne at Killeen, 7 p.m.
Waco at Granbury, 7 p.m.
Killeen Shoemaker vs. Midlothian, 7 p.m., Midlothian ISD Stadium
DISTRICT 5-5A D1
Dallas Molina vs. Dallas Adams, 7 p.m., Forester Field
Dallas Sunset vs. NRH Richland, 7 p.m., Birdville FA/AC
Mansfield Timberview vs. Dallas White, 7 p.m., Loos Stadium
NON-DISTRICT
Dallas Kimball vs. FW Paschal, 7 p.m., Farrington Field
North Crowley at Lucas Lovejoy, 7 p.m.
Arlington Sam Houston vs. Hurst L.D. Bell, 7 p.m., Pennington Field
Haslet Eaton at Hebron, 7 p.m.
Odessa at Keller, 7 p.m.
Keller Fossil Ridge vs. Arlington, 7 p.m., Choctaw Stadium
Keller Timber Creek at Coppell, 7 p.m.
Southlake Carroll at Cedar Hill, 7 p.m.
Little Elm Braswell vs. Trophy Club Nelson, 7 p.m., Northwest ISD Stadium
Plano vs. Arlington Bowie, 7 p.m., Wilemon Field
Arlington Martin at Allen, 7 p.m.
Grand Prairie vs. Waxahachie, 7 p.m., Lumpkins Stadium
Mansfield vs. South Grand Prairie, 7 p.m., Gopher-Warrior Bowl
Rockwall-Heath vs. Mansfield Lake Ridge, 7 p.m., Newsom Stadium
Grapevine vs. Argyle, 7 p.m., Eagle Stadium
Lake Worth vs. Carrollton Creekview, 7 p.m., Standridge Stadium
Denton at Everman, 7 p.m.
McKinney North vs. Frisco Memorial, 7 p.m., Toyota Stadium
Princeton at Lake Dallas, 7 p.m.
McKinney Emerson vs. Frisco Panther Creek, 7 p.m., Ford Center
Ennis vs. Colleyville Heritage, 7 p.m., Mustang-Panther Stadium
FW Southwest at Joshua, 7 p.m.
FW Dunbar vs. FW Wyatt, 7 p.m., Scarborough-Handley Field
Whitehouse at Corsicana, 7 p.m.
Burkburnett at Iowa Park, 7 p.m.
Stephenville vs. Decatur, 7 p.m., Eagle Stadium
Springtown vs. Wichita Falls Hirschi, 7 p.m., Memorial Stadium
Mineral Wells vs. Benbrook, 7 p.m., Clark Stadium
Glen Rose at Graham, 7 p.m.
Paradise at Godley, 7 p.m.
Haltom at FW Boswell, 7:30 p.m.
Weatherford at Burleson, 7:30 p.m.
Arlington Seguin at Aubrey, 7:30 p.m.
Midlothian Heritage at Bellmead La Vega, 7:30 p.m.
Alvarado vs. Dallas Lincoln, 7:30 p.m., Eagle Stadium, Wilmer-Hutchins
FW Carter-Riverside vs. Dallas Adamson, 7:30 p.m., Sprague Field
China Spring at Mexia, 7:30 p.m.
Ferris at Waxahachie Life, 7:30 p.m.
FW Eastern Hills at Dallas Bishop Dunne, 7:30 p.m.
Denison at Kennedale, 7:30 p.m.
Bridgeport at River Oaks Castleberry, 7:30 p.m.
Hillsboro at Little River Academy, 7:30 p.m.
Farmersville at Pilot Point, 7:30 p.m.
Ponder at Krum, 7:30 p.m.
Nevada Community at Sanger, 7:30 p.m.
Boyd at FW Country Day, 7:30 p.m.
Jacksboro at Peaster, 7:30 p.m.
Saturday, Sept. 9
NON-DISTRICT
Wilmer-Hutchins vs. FW North Side, 11 a.m., Farrington Field
DeSoto vs. Dallas South Oak Cliff, 6 p.m., Kincaide Stadium
Dallas Skyline vs. Frisco Independence, 7 p.m., Kuykendall Stadium